اعلامیه های اخیر

پیام رسانی در مورد کرونا به مناسبت روز ملی خبرنگار

امروز بیست و هفتم حوت ۱۳۹۸ مصادف است با روز ملی خبرنگار در افغانستان. این روز در چند سال گذشته به ابتکار…

صفحه فیسبوک ما

حوادث پی در پی، بر جامعهٔ رسانه یی

پنجشنبه عقرب 1398,8,30
شام گذشته، وحید مژده از فعالان رسانه یی سابقه دارد و تحلیل گر مسایل سیاسی، در نزدیکی منزلش در کابل ترور شد.
یک روز پیشتر از این، زبیر بابه کرخیل، خبرنگار آزاد، همراه با یک همکار خارجی اش در مربوطات ولسوالی سروبی کابل، هدف حملهٔ مسلحانه قرار گرفتند که جان سال بدر بردند.
یک روز پیشتر از حادثهٔ سروبی،غیاث الدین علیزاده که همکار رادیو آزادی در ولایت هرات بود، چشم از جهان بست.
این حوادث جامعهٔ رسانه یی افغانستان را لرزاند و در حالی که هنوز جزئیاتی در مورد عاملین سؤقصد بر جان وحید مژده و حمله بر زبیر بابه کرخیل و همکار خارجی اش در دست نیست، مقامات در وزارت داخله می گویند که تحقیقات را در این موارد آغاز کرده اند.
فهیم دشتی، رییس اتحادیهٔ ملی ژورنالیستان افغانستان می گوید: « هر دو حادثه، با کمیتهٔ بررسی قضایای خشونت علیه خبرنگاران شریک ساخته شده و جریان تحقیق، از سوی فدراسیون نهاد های ژورنالیستان و رسانه های افغانستان پیگیری می شود.»
 کمیتهٔ بررسی قضایای خشونت علیه خبرنگاران که در سه سال اخیر، فعال بوده و در آن نماینده گان ریاست امنیت ملی، داد ستانی کل و فدراسیون، تحت ریاست رییس مبارزه با جرایم جنایی وزارت داخله، حضور دارند، نزدیک به ۱۳۵۰ قضیهٔ خشونت علیه خبرنگاران را که از سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ اتفاق افتاده بررسی کرده است.
بر بنیاد گزارش این کمیته، در دو ماه اخیر، ۲۳ حادثهٔ خشونت علیه خبرنگاران به وقوع پیوسته که از این میان، بررسی ها در مورد ۲۰ قضیه به پایان رسیده و سه قضیهٔ دیگر که ایجاب پیگیری از سوی نهاد های عدلی و قضایی را می کرده، به این نهاد ها فرستاده شده است.