اعلامیه های اخیر

پیام رسانی در مورد کرونا به مناسبت روز ملی خبرنگار

امروز بیست و هفتم حوت ۱۳۹۸ مصادف است با روز ملی خبرنگار در افغانستان. این روز در چند سال گذشته به ابتکار…

صفحه فیسبوک ما

رهنمود گزارشگری صلح از چاپ برآمد

شنبه جدی 1398,10,28

در سال های کذشته،‌ سرمایه کذاری های فروانی از سوی نهاد های بین المللی و رسانه های افغانستان، بر گزارشدهی از جنگ صورت گرفته و رسانه های افغانستان، در این زمینه،‌ ظرفیت های خوبی بدست آوره اند. اما حالا نیاز است که ظرفیت رسانه ها و خبرنگاران در مورد گزارشگری صلح مورد توجه قرار گیرد. 


در حال حاضر، در کنار اینکه مردم از اخبار که خشونت و جنگ را پوشش می دهد، خسته شده اند، این اخبار بر روان آنها تاثیر منفی گذاشته، در چنین وضعیتی رسانه ها با استفاده از گزارشگری صلح،‌ می توانند مخاطبین بیشتری را به خود جلب نمایند که از یک سو در بازار آزاد، جلب مخاطب برای رسانه به معنی کسب اعتبار بیشتر است و از جانبی هم، یک رسانه با اعتبار به سادگی می تواند که ذهنیت جامعه را در راستای صلح خواهی و تلاش برای صلح، تغییر بدهد. 


اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان،‌ با درک این نیاز،‌ دستنامه ای را در پیوند با گزارشگری صلح آماده کرده اند و از این طریق تلاش می کنند تا فرهنگ گزارشگری صلح را در میان خبرنگاران و رسانه های افغانستان ترویج نمایند. 


این دست نامه در زبان های دری و پشتو به چاپ رسیده و غنقریب در تمام ولایات افغانستان برای خبرنگاران توزیع می گردد. همچنان قرار است که بر مبنای محتوای همین دستنامه در سایر ولایات افغانستان برنامه های آموزشی برای خبرنگاران برگزار گردد. 


سافت این دستنامه را می توانید از لینک ذیل بدست آورید.


رهنمود گزارشگری صلح