اعلامیه اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان در پیوند به شهادت بسم الله عادل ایماق در ولایت غور

شنبه جدی 1399,10,13

اعلامیه شماره : 230


با اندوه و الم یکبار دیگر خبر ترور خبرنگار در کناری ازین جغرافیه به گوش رسید، جامعه رسانه ای با گذشت هر روز در پیکر خود داغ های المناکِ را متحمل میشود؛ازین کاروان بزرگ رهروان با تعهدی کم می‌شوند.


بسم الله عادل ایماق مدیر مسئول رادیو صدای غور در ولایت غور ترور شد ، ایشان هنگام رفتن به سوی محل آبایی خود در مسیر راه در نزدیکی شهر فیروز کوه شام روز جمعه توسط افراد تفنگدار ترور شد؛مسئولین امنیتی ترور عادل را تایید کرده و از پیگیری قضیه خبر داده اند.


اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان ضمن محکوم ترور اهالی رسانه ها در کشور از نیروهای امنیتی افغانستان میخواهد مثل پیگیری پرونده و گرفتاری عاملین قتل رحمت الله نیکزاد مسئول اتحادیه ملی ژورنالیستان در غزنی؛در پیگیری پرونده ترور آقای ایماق و ساير خبرنگارانیکه چندی پیش ترور شده اند و هنوز از نتیجه بررسی قضیه قتل آنها اطلاعاتی در دست نیست؛به صورت جدی بپردازند.


در ضمن از نهادهای بین المللی اکیدا تقاضا میشود که طبق اصول بین المللی برای جلوگیری و نفی این نوع حملات خطرناک و هدفمند بر پیکر آزادی بیان و خبرنگاران،به صورت جدی بپردازند.


قضیه ترور بسم الله عادل ایماق هشتمین  قضیه ایست که در بین دوماه به وقوع پیوسته و این وضعیت تنش آلود از جامعه خبرنگاری و مدنی افغانستان قربانی گرفته است.